Smernice

PEDAGOGICKEJ RADY

Základnej školy s materskou školou č.374, 082 35 Hermanovce

Organizácia

Základná škola s materskou školou Hermanovce

Identifikačné číslo organizácie (IČO)

Obec a PSČ

082 35 Hermanovce, pošta Hendrichovce

Ulica a číslo

Štát

Slovenská republika

Právna forma

Právny subjekt

Štatutárny orgán

Mgr. Eduard Michálek, riaditeľ školy

Riaditeľ Základnej školy s materskou školou Hermanovce (ďalej len „škola“)  schvaľuje túto smernicu.

Platnosť smernice  od 20. 01. 2020

DODATOK 1/2020/01

Zmena PK a MZ (čl. II) sa mení na pedagogický koordinátor ZŠ a pedagogický koordinátor KC (škola nemá vedúcich PK a MZ)

Formálna úprava

Hermanovce, 25. 08. 2023                                                           Mgr. Eduard Michálek, riaditeľ školy

Prerokované pedagogickou radou 28. 08. 2023

Čl. I

Úvodné ustanovenie

Rokovací poriadok pedagogickej rady upravuje: prípravu, obsah rokovania, prípravu materiálov, spôsob uznášania sa prijímania uznesení a zabezpečovania úloh, týkajúcich sa základnej školy.

Čl. II

Základné úlohy pedagogickej rady, pedagogických koordinátorov vo výchove a vzdelávaní

1. Pedagogická rada je prvoradým orgánom riaditeľa školy, kolektívne prerokúva a posudzuje zásadné pedagogické otázky výchovy a vzdelávania.

2. Jej členmi sú všetci pedagogickí  zamestnanci.

3. Zasadnutia  pedagogickej  rady sa môžu zúčastniť aj zástupcovia iných orgánov zainteresovaných na výchove a vzdelávaní mládeže / zástupcovia RŠ, rodičia /.

4. Riaditeľ školy zriaďuje pre učiteľov metodické združenia a predmetové komisie / pre 1.- 4. MZ a pre 5.- 9. PK/.

5. Vedením MZ a PK poverí riaditeľ skúsených pedagogických pracovníkov.

6. Plán činnosti metodických. združení a pred. komisií schvaľuje riaditeľ školy.

7. Metodické združenia a predmetové  komisie sú iniciatívne a poradné orgány riaditeľa školy, ktoré sa zaoberajú metodickými, pedagogickými a výchovno – vzdelávacími problémami.

Čl. III

Príprava rokovania pedagogickej rady

1. Prípravu rokovania pedagogickej rady organizuje riaditeľ  školy v súčinnosti so zástupcami a vedúcimi PK a MZ, ako aj v spolupráci s triednymi učiteľmi.

2. Prípravu zasadania PR začína vedenie školy podľa plánu práce školy. Určí : miesto, čas, program rokovania, spôsob prípravy materiálov a zodpovedných  za ich vypracovanie, zverejní termín, miesto a program PR aspoň 48 hodín pred jej začatím.

3. Triedni učitelia, MZ a PK ako iniciatívne a poradné orgány sa podieľajú na príprave materiálov v súlade so svojimi kompetenciami.

Čl. IV

Zvolávanie zasadnutí pedagogickej rady

1. Rokovania pedagogickej rady sa uskutočňuje ako riadne / v súlade s plánom práce / a mimoriadne.

2. Riadne rokovanie PR sa uskutočňuje najmenej 5-krát počas školského roka.

3. Mimoriadne rokovanie musia byť zvolané najneskôr do 5 dní na prerokovanie závažných úloh, ak o to požiada aspoň jedna tretina pedagogického zboru.

4. Mimoriadne zasadnutie PR môže byť zvolané i okamžite, ak to naliehavosť situácie vyžaduje. Mimoriadne zasadnutie PR zvoláva riaditeľ školy, alebo ním poverený zástupca riaditeľa.

Čl. V

Rokovania pedagogickej rady

1. Rokovania pedagogickej rady vedie riaditeľ  školy / počas jeho neprítomnosti jeho zástupca, resp. poverený člen pedagogického zboru/.

2. Riaditeľ otvorí rokovanie v určenú dobu, najneskôr však v čase, keď je prítomná nadpolovičná väčšina všetkých členov pedagogického  zboru. Neúčasť na rokovaniach sa ospravedlňuje vopred.

3. V úvode rokovania riaditeľ školy oznámi počet prítomných členov pedagogického zboru, predloží na schválenie program rokovania a navrhne zapisovateľa zápisnice. Zápisnice overuje a podpisuje riaditeľ školy, alebo iný poverený PZ.

4. Ak je k preskúmanej problematike potreba predložiť stanovisko, predkladá ho vedúci PK, alebo MZ, alebo triedny učiteľ  pred prijatím rozhodnutia.

5. Zápisnica z predchádzajúceho rokovania PR je každému členovi PR dostupná u vedenia  školy.

6. Uznesenia PR sa formulujú stručne, s menovitým určením nositeľov úloh a termínom ich plnenia.

Čl. VI

Postup prijímania uznesenia pedagogickej rady.

1. Návrh na uznesenie predkladá pedagogickej rade riaditeľ  školy, jeho zástupca, alebo iný člen PR.

2. Ak pedagogická rada neprijme navrhované uznesenia, odporučí ustanoviť konzultatívnu skupinu z členov PR, ktorá vypracuje nový návrh.

3. Hlasuje sa spravidla zdvihnutím ruky. Pred každým hlasovaním oznámi predsedajúci počet prítomných členov PR.

4. Riaditeľ školy po prerokovaní v PR schvaľuje hodnotenie a klasifikáciu správania žiakov.

Čl. VII

Kontrola plnenia uznesení pedagogickej rady

1. Riaditeľ školy a jeho zástupca kontrolujú plnenie úloh vyplývajúcich z prijatých uznesení pedagogickej rady

2. Vedenie školy vytvára podmienky pre realizáciu úloh stanovených uzneseniami PR.

3. Vedúci MZ a PK sledujú a kontrolujú plnenie uznesení na úsekoch, ktoré spadajú do ich pôsobnosti.

4. Z každého rokovania PR sa robí vždy zápisnica, ktorá obsahuje okrem iného:

• menný zoznam neprítomných členov PR – prezenčná listina
  • kto riadil zasadnutie
  • ktoré materiály sa prerokovali
  • ktorí rečníci vystúpili/ stručný obsah ich výstupu/
  • aké otázky boli predložené na riešenie
  • aké uznesenie bolo prijaté

Zápisnicu podpisuje zapisovateľ a overovateľ

Čl. VIII

Záverečné ustanovenia

1. Táto smernica je záväzná pre všetkých zamestnancov ZŠ s MŠ Hermanovce.

2. So smernicou musia byť oboznámení všetci zamestnanci školy.

3. Táto smernica je zverejnená na webovom sídle ZŠ s MŠ Hermanovce  v časti

„SMERNICE“.

4. Smernicu vypracoval riaditeľ školy.

5. Smernica 1/2020 nadobudla účinnosť dňa 20. januára 2020.

6. Formálna úprava smernice a dodatok 1/2020/01 prerokované v pedagogickej rade dňa      28. 08. 2023.

.................................................

Mgr. Eduard Michálek